Wikipédia:Kocsmafal (műszaki)/Archív153

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Frissítést kérek!

Már 6 napja nem tudom frissíteni/nem frissül a következő lista: Wikipédia:Kért cikkek/Nevezetes személyek megírandó életrajzi cikkei a Wikidata alapján!

Aki tudja, frissítse, mert nekem nem működik valamiért! – Gbarta vita 2024. április 25., 07:52 (CEST)

Tech News: 2024-18

MediaWiki message delivery 2024. április 30., 05:32 (CEST)

Jó szócikk jelölés - beragadt időmérő

Úgy látom, hogy a Wikipédia:Javaslatok_jó_szócikkekre/Terence_Hill lapon mintha "beragadt" volna az időmérő sáv. A szöveg szerint 04.30-án lejárt, de a sáv még úgy mutatja, mintha időn belül lennénk. - Tündi vita 2024. május 6., 11:01 (CEST)

Tech News: 2024-19

MediaWiki message delivery 2024. május 6., 18:43 (CEST)

Early access to the dark mode (mobile web, logged-in)

így fog kinézni a Dark mode skin

Hi everyone, as announced in November, the Web team at the Wikimedia Foundation is working on dark (sometimes also called night) mode. Now, we have released the feature for logged-in users of advanced mobile mode across all wikis for testing purposes. But don't worry, the new feature is not disruptive! (See the "known limitations" section below.) It's just important for us to work together with you before we release this feature to a wider audience. Our goals for the early rollout are to:

  • Show what we've built very early. The earlier you are involved, the more your voices will be reflected in the final version
  • Get your help with flagging bugs, issues, and requests
  • Work with technical editors to adjust various templates and gadgets to the dark mode

Go to the project page and the FAQ page to see more information about the basics of this project.

Known limitations of the initial release

  • Currently, dark mode is only available on mobile, for logged-in users who have opted into advanced mode, as an opt-in feature.
  • Gadgets may initially not work well with dark mode and may have to be updated.
  • Our first goal is making dark mode work on articles. Special pages, talk pages, and other namespaces have not been updated to work in dark mode yet. We have temporarily disabled dark mode on some of these pages.

What we would like you to do (the broad community)

If you have questions - ask us! Also, where appropriate, consider linking to the Recommendations for dark mode compatibility on Wikimedia wikis on pages explaining how to define colors in code. Soon, this page will be marked for translation. We would like to emphasize that the recommendations may evolve. For this reason, we are not suggesting to create your local wiki copies of recommendations. At some point, the copy could become different from the original version.

What we would like you to do (template editors, interface admins, technical editors)

When most bugs are solved, we'll be able to make the dark mode available for readers on both desktop and mobile. To make this happen, we need to work together with you on reporting and solving the problems.

  1. To turn it on, use the mobile website and go to the settings part of your menu and opt into advanced mode, if you haven't already. Then, set the color to dark. (Later, we will be allowing the device preferences to set dark mode automatically).
  2. Next, go to different articles and look for issues:
    • If you have noticed an issue with a template but do not know how to fix it
      1. Go to the recommendations page and find a relevant example
      2. If no relevant example is available or you're not sure of the fix, contact us
    • If you want to debug many templates in dark mode
      1. Go to https://night-mode-checker.wmcloud.org/ and identify templates that need to be fixed. The tool flags the top 100 most read articles.
      2. Go to the recommendations page and find a relevant example
      3. If no relevant example is available or you're not sure of the fix, contact us
    • If you want to identify problems beyond the top 100 articles.
      1. Install the WCAG color contrast browser extension (Chrome, Firefox) and visit some articles. Use it to identify problems
      2. Go to the recommendations page and find relevant examples
      3. If no relevant example is available or you're not sure of the fix, contact us
    • If you have a bug report for dark mode that is not related to templates
      1. Take a screenshot of what you are observing.
      2. Contact us. If possible, please write down your browser version and operating system version.

Thank you. We're looking forward to your opinions and comments! SGrabarczuk (WMF) vita 2024. május 10., 18:26 (CEST)

Érvénytelen idő hiba

Megoldva, kész, ok, stb. Megoldvaleírtak szerint. Akela vita 2024. május 11., 20:23 (CEST)

Borbás Gabi szócikk Színházi szerepei táblázat "Vízkereszt, vagy amit akartok" sorában (83.ref, bekezdés-edit esetén 74.ref), érvénytelen idő hibát jelez. Átvizsgáltam, de az okát nem találom, látszólag minden számjegy, vessző, kötőjel a helyén van. Akela vita 2024. május 11., 13:05 (CEST)

Volt egy felesleges </center>. Bean49 vita 2024. május 11., 13:17 (CEST)
Nem vettem észre. Köszönöm a javítást. Akela vita 2024. május 11., 20:23 (CEST)

Azonnali hiba

Még május 9-én azonnali törlési sablont raktam a TVR1 cikkre. Ma csodálkozva láttam, hogy még nem törölték. Most megnéztem és nem is szerepel az azonnali törlésre váró lapok között. Fromiadrian vita 2024. május 12., 19:09 (CEST)

Mindez nem véletlen. Ha figyelmesen elemzed a történteket, magad is meg tudod adni a választ. Csigabiitt a házam 2024. május 12., 19:12 (CEST)

Tech News: 2024-20

MediaWiki message delivery 2024. május 14., 01:57 (CEST)

HTTP vagy HTTPS

A Magyarországi csillagvizsgálók listája cikkben tűnt fel, de igazából 300 000 cikket érint: sok helyen http: kezdetű linkek vannak, ezeket jó lenne lecserélni https:-re. Én azt is el tudnám képzelni, hogy a bot vizsgálat nélkül minden linket javít, valószínűleg nagyon kevés olyan oldal van, ami https-en nem érhető el. A másik lehetőség, hogy a bot minden linket letesztel az átírás előtt, ami nyilván több munka, de nem keletkeznek elérhetetlen linkek. Szerintetek? – Tilar Vehulor vita 2024. május 19., 22:20 (CEST)

Szerintem a korrekt megoldás az lenne, hogy a robot minden linket letesztel, és ha az nem elérhető https:... url-en, akkor azt békén hagyja. http: protokollal elérhető webhelyek még léteznek. Vannak olyan esetek is, hogy a http: oldal létezik, emellett ugyanaz az útvonal https: protokollal 404-es, vagy hibás a tanúsítványa, és/vagy totál máshova mutat. Ezeket is békén kéne hagyni, esetleg kigyűjteni, későbbi emberi ellenőrzéshez. – Pkᑌᘗᖾpalackᐁᐧᐦᑕᒪᑫᐃᐧᐣ 2024. május 20., 02:22 (CEST)
Nekem az a tapasztalatom, hogy vannak (a) valamilyen https linkre automatikusan átirányuló http-linkek, amelyez ezért a mi szempontunkból változatlanul érhetők el, a rendszer megkeresi a biztonságos utat. Vannak (b) olyan, https protokollra átírt web-oldalak, amiknél az amúgy is szükséges revízió alkalmával egyúttal változtattak még ezt-azt, és az új link nem a réginek egy odabiggyesztett s-sel módosított változata. (Szerencsétlen esetben a rendszergazdai rendcsinálás a Wikipédia szempontjából összekuszálást jelent. Most bogozom ki például, az érintettekkel együtt, a Híradástechnika folyóirat archívumát, amit voltak szívesek – valóban – feljavítani, de sajnos egyúttal átszervezni is.) Továbbá maradtak (c) olyan, http-vel megoldott oldalak, ahol a link kisebb-nagyobb hibajelzésekbe, méltatlankodásokba vagy figyelmeztetésekbe szalad bele, és esetenként kell kitalálni, hogy létezik-e biztonságos protokollos változatuk, és ha igen, milyen név alatt, és mi a helyzet a tanusítványukkal.
Azt akartam volna mondani, hogy erős kételyeim vannak az automatizált javíthatóságot illetően. Hogy mindet teszteltessük le, az szerintem is teljesen rendben van. – Garamond vita 2024. május 20., 18:53 (CEST)

Gaál László

Sziasztok!

Létrehoztam Gaál László életpályáját. Már régóta megerősített szerkesztő vagyok, viszont a szócikk tetején ezt látom:

"Ebben a változatban sablon- vagy fájlváltoztatások várnak ellenőrzésre. A közzétett változat ekkor volt ellenőrizve: 2024. május 20." Mi a gond? – Gbarta vita 2024. május 20., 10:19 (CEST)

Ez volt: Sablon:A magyar társadalom lexikonja. Bean49 vita 2024. május 20., 10:42 (CEST)

Köszönöm! Gbarta vita 2024. május 20., 12:00 (CEST)

Tech News: 2024-21

MediaWiki message delivery 2024. május 21., 01:03 (CEST)

Nem általam végzett szerkesztéseket tüntet fel a laptörténet sajátomként

Sziasztok! Ismét belefutottam egy érthetetlen műszaki anomáliába: Az alábbi difflinken láthatók az általam a szócikkben végzett szerkesztések azzal a különbséggel, hogy a Filmjei szakasz alatt található oszlop-start, oszlop-2 és oszlop-vége sablonokat nem én szúrtam be a szócikkbe. Annak ellenére, hogy a változtatások közt ez látható, azok már benne voltak a cikkben, amikor szerkesztésre megnyitottam. Még furcsább, hogy ha a szócikk bármely korábbi verzióját nyitom meg szerkesztésre, azokban már nem szerepelnek ezek a tördelésre szolgáló sablonok, mintha tényleg én adtam volna hozzá a fenti szerkesztésemmel. Javaslom, hogy ha valaki ért hozzá és érdekli a téma, akkor nézzen utána ennek (nekem egyedül annyit sikerült észrevennem a fejlettebb lapváltozat-összehasonlítóval (zöld delta gomb), hogy megjelentek balra és jobbra mutató háromszögek, ilyennel korábban nem emlékszem, hogy találkoztam volna). Köszönöm! Üdv, Reas vita 2024. május 20., 22:18 (CEST)

Szia! Én nem látok a korábbi változatokban ilyen oszlop sablonokat, így -- még ha akaratlanul is -- az általad került bele (lehet véletlenül megnyomtál valami gombot a szerkesztőfelületen, ebből több fajta van is van, nem tudom Te melyiket használod). (NB. A fejlettebb lapváltozat-összehasonlítóban a nyilak azt mutatják, hogy átemeltél egyik helyről a másikra szövegrészt, tehát a törlés és a beszúrás megegyezik: pl. egyért sablon; de azonos szöveg esetén is értelmezheti átemelésnek, amit Te nem annak szántál: pl. másik referencia azonos címe. A nyilak azt mutatják merre történt a mozgatás, és ha ráállsz az egérmutatóval, akkor kiemeli az "mozgatott" szövegrészt.) JSoos vita 2024. május 21., 10:51 (CEST)
@JSoos: Szia! Utóbbit, a nyilakat értem, köszönöm. Ettől én azonban alaposabban szerkesztek, amikor megnyitottam forrásszöveges szerkesztésre a cikket biztos, hogy már benne voltak az oszlop sablonok, még néztem is, hogy ha legközelebb ilyeneket akarok használni, akkor pontosan hova kell majd beszúrni őket. Ha esetleg valóban van ilyen gomb, ami ezt beszúrja (én nem tudok ilyenről és nem is találom így utólag), az előfordulhat esetleg, hogy véletlenül tényleg én voltam, mindenesetre elég okos eszköznek kellene lennie, hogy tudja, hogy pontosan mit hova kell beszúrni. Üdv, Reas vita 2024. május 21., 11:40 (CEST)
Persze ez csak feltételezés volt a részemről, mert nehezen hihető, hogy a rendszer a korábbi naplózott változatokból mind eltávolította volna a korábban ottlévő sablont. Én a legegyszerűbb forrásszöveg-szerkesztőt használom, de még abban sikerül néha akaratlan szerkesztést végezni. Amúgy, ha megnézed a két szakasz pont 11-11 sorból áll így nem akkora ördöngősség a kijelölt sorok elejére/végére és a közepére beszúrni a sablonpárokat. De én sem ismerek ilyen gombot, de mint mondom : én a legegyszerűbbet használom. JSoos vita 2024. május 21., 12:03 (CEST)

PetScan segítségkérés

Abban szeretnék segítséget kérni, hogy kiderüljön mi az oka annak, hogy az általam régebb óta használt lekérdezés nem listáz egy adott szócikket. A lekérdezés:

célja az lenne számomra, hogy megmutassa az összes kiemelt szócikket, ami ellenőrzésre vár, de nem Sport kategóriába tartozik. Ebbe beletartozna szerintem a Normandiai partraszállás szócikk is, azonban ez nem jelenik meg. Nekem kellene valamit a paramétereken változtatnom, vagy csak hibás a működése? Köszönöm!

Kategória:Ejtőernyős-támadások a második világháborúban – ez a kategória közvetetten be van kötve a sport alá. Szerintem ezért esik ki. – Csurla vita 2024. május 23., 13:00 (CEST)

Oh, igen tuti. Hát ezt nem vettem észre. Köszönöm! JSoos vita 2024. május 23., 16:50 (CEST)

Wikidata lekérdezés – segítség kérés

Sziasztok! A Portál:Észtország/Legnagyobb városok oldalon lecseréltem a beírt népesség számokat wikidatás hivatkozásokra: {{wikidata| P1082 |entityId= Q1770}} . Ez rendesen hozza Tallinn (Q1770) legutolsó népesség adatát (P1082) a rengeteg, ömleszetett, nem sorrendbetett adatok közül. Ami nem sikerült, az adat mellé tenni az időpontot (point in time P585) és az adat forrását (reference URL P854). A {{wikidata| P585 |entityId= Q1770}} üres választ ad :(

Én legjobban példákból tanulok, nagyon megköszönném, ha valaki megadja a helyes hivatkozást. (Végig rágtam magam számos angol oldalon, de a programozói képességemet meghaladja az értelmezés.)

Fega vita 2024. május 24., 09:41 (CEST)

Próbáld így:{{wikidata|P1082|showQualifiers=|showReferences=|entityId= Q1770}} -> 457 572 (demographic balance, 2024. január 1.)[1]
  1. Statistical Database of Statistics Estonia. (Hozzáférés: 2024. május 27.)
– B.Zsolt vita 2024. május 24., 11:02 (CEST)

(Szerkesztési ütközés után) {{wikidata|P1082|format=default |entityId=Q1770 }} Bean49 vita 2024. május 24., 11:09 (CEST)

Ez a format=default csak a népességnél van (P1082). Bean49 vita 2024. május 24., 11:16 (CEST)

Királyok vagytok! Köszönöm! (megyek megérteni a paramétereket) Fega vita 2024. május 24., 11:19 (CEST)

A legtöbb itt van ezekről: Modul:Wikidata Bean49 vita 2024. május 24., 11:23 (CEST)

Törlés előtt álló gazdátlan projektek

Sziasztok! A Cloud-announce-hírlevélben jött egy utolsó figyelmeztetés-szerű levél jó pár gazdátlan projekt listájával, amit gazda hiányában júniusban törölnének. A hírlevél itt olvasható:

Az én szememet csak egy projekt ütötte meg:

  • huwiki-dev

Ha ezt törlik, gondolom (remélem) még nem áll le a magyar wiki, de attól még hátha van neki értelme vagy funkciója. Ha valaki magáénak érzi, akkor esetleg jelezze a megadott oldalon:

Esetleg @Grin, Tgr:? -- ato vita 2024. május 25., 18:28 (CEST)

Mint a listából is látszik, nem használjuk semmire (nincs hozzárendelve egyetlen virtuális gép sem). Tgrvita 2024. május 26., 20:33 (CEST)

Tech News: 2024-22

MediaWiki message delivery 2024. május 28., 02:14 (CEST)

The Appearance menu and new default standard font size will be available for logged-out users

Read this in your languageSegíts lefordítani a saját nyelvedre

Hi everyone! We are the Wikimedia Foundation Web team. We work on making it easier to read Wikimedia projects as part of the objective "Reading and media experience" of the current year’s annual plan. To achieve this goal, we have introduced the "Accessibility for Reading" beta feature. It adds a menu which works on the Vector 2022 skin and allows logged-in users to choose different font sizes and color schemes based on individual needs.

The menu introduces a new Standard font setting. It slightly increases the size and height of the font. It was selected based on multiple sources. You will find more information on this in the section "About the new Standard font setting".

What will change

  • We are now ready to make the new Appearance menu available for logged-out and logged-in users.
  • At the same time, we will also make the Standard option the new default for logged-out users only.
  • If no breaking technical issues are found, we plan on making this change within the next two weeks.
  • Later, this menu will also include the option to select dark mode, which for the time being will remain a beta feature. For more information, check out our project page.
About the menu

The new menu will allow logged-in and logged-out users to set preferences for:

  1. Text size and line height (available now as a beta feature): Users will be able to choose between the Small (current default), Standard (recommended for better accessibility), and Large options. Selecting an option will change both the font size and line height of the text.
  2. Dark mode (available now as a beta feature): Users will be able to choose to see the site in night mode on a permanent basis, or select an "automatic" setting which will set day or night mode based on the device or browser preferences.
  3. Content width (previously available as a toggle button): We have moved the content width toggle from an icon at the bottom of the page to a labeled radio button in the new menu. It will work exactly the same as the toggle. The previous toggle button will no longer be available.

This menu has been tested as a beta feature by logged-in users across wikis as well as in user testing with readers. Based on the findings of these tests, we changed the menu to improve discoverability and ease of use, and to accommodate gadget compatibility.

The menu will appear to the right of the page, immediately under the Tools menu if that has been pinned. Unlike the Tools menu, the Appearance menu is pinned by default, but can be unpinned. Once unpinned, it collapses under an icon at the top of the page.

About the new Standard font setting

The "Small" option is the current default. We will be changing this default to "Standard" for logged-out users, while keeping "Small" as the default for logged-in users. The "Standard" and "Large" options were built and tested based on the following:

  • Academic studies and recommendations for the best average font size for the majority of readers. These recommendations stated that our current size is too small for the majority of people to read comfortably. This means that on average, people read more slowly, strain their eyes while reading, or have difficulty clearly seeing the text. Increasing the font size by default improves these issues for all users, including users who might not have sufficient time to spend adjusting a setting via the appearance menu or browser. Information density is also important, which is why we wanted to increase font size without sacrificing information density. We have achieved this by changing not only font size, but also line height and paragraph spacing.
  • Designs submitted by more than 630 Wikipedians from across 13 wikis of different languages, scripts, and sizes. The majority (~450) of these users opted for a font size that was larger than the default. "Standard" represents the average of the most popular cluster of responses (15-20 pixels). "Large" represents the need for an even larger option, as represented by the cluster of sizes between 21-26 pixels. You can read more on how we included volunteers in the process and landed on these options.
  • Beta feature usage showed that the majority of users who interact with the feature at least once opt for a font size that is larger than the current default.

Our works so far and next steps

Logged-in users will remain with the "small" setting for the time being as their default, but can change to any other setting at any time. In a few months, we will study how many logged-in users switch to standard and start a conversation on whether it makes sense for logged-in users to make the switch as well. From the early data from the beta feature, 55% of sessions who interacted with the feature chose to use a setting that was standard or larger.

Ha szeretnél segíteni, az volna a kérésünk:

  1. Kapcsold be a béta funkciót („Akadálymentes az olvasáshoz (Vector 2022)”).
  2. Try out the new menu. Is anything confusing? Do you understand all the labels and how the menu works?
  3. Try out the small, standard, and large sizes, the color schemes, and the width toggle. Reach out to us if you notice any bugs, or have questions or concerns.

If you'd like to learn more about the project, see our FAQ. Comments and questions are most welcome. Thank you! SGrabarczuk (WMF) vita 2024. május 29., 01:45 (CEST)